Po czym poznać jakość ryzy papieru?

Na pierwszy rzut oka wszystkie ryzy papieru prezentują się tak samo, ale oczywiście jest to błędne myślenie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, aby kupić wysokiej jakości papier do swojej drukarki.

Gramatura papieru ma znaczenia

Dobra ryza papieru powinna mieć odpowiednią gramaturę. To właśnie ten parametr (oprócz formatu) odgrywa najważniejszą rolę, dlatego też nie można go lekceważyć. Gramatura najprościej rzecz mówiąc oznacza gęstość papieru, która ma olbrzymi wpływ na jego sztywność. Większość producentów na swoich ryzach podaje ten parametr posługując się miarą g/m2. Jak łatwo się domyślić im większa gramatura, tym oczywiście wybrany arkusz papieru jest cięższy. Warto wspomnieć także i o tym, że typowy papier kredowy ma znacznie większą gramaturę niż popularny papier biurowy o identycznej grubości.

Jakie ryzy papieru są najpopularniejsze

W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się papier biurowy o gramaturze 80 g/m2. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się również papier maszynowy, którego gramatura wynosi 60 g/m2. Największą gramaturą mogą pochwalić się papiery ozdobne, które mogą mieć gramaturę nawet powyżej 250 g/m2. Każda ryza papieru ma podane również informacje o grubości samego papieru. Jeżeli chodzi o zwykły arkusz biurowy to jego grubość wynosi od 0,08 do 0,10 mm. Jak łatwo wyliczyć jedna ryza papieru (500 kartek) będzie miała grubość na poziomie ok. 40 – 50 mm (zobacz) .