Ekologiczne budownictwo-co warto o nim wiedzieć?

Na ekologiczne budownictwo składa sięszereg rozwiązań z zakresu inwestycji budowlanych, które spełniają różnorodne wymogi dotyczące ochrony środowiska, ekonomiki oraz szeroko pojętej ergonomii zużywania zasobów. Krótko mówiąc, budownictwo ekologiczne wdraża rozwiązania energooszczędne, przyczynia się do minimalizacji zanieczyszczeń z otoczenia, efektywnie wykorzystuje energię odnawialną czy wspiera wykorzystanie roślinności jako płaszcza biologicznego budynku, np. tworząc tzw. „zielone dachy”.

Charakterystyka budownictwa ekologicznego

W założeniu ogólnym, pod pojęciem budownictwa ekologicznego kryje się działalność człowieka, związana z projektowaniem, a następnie wznoszeniem budowli z zachowaniem poszanowania i dbałości o środowisko naturalne. 

Dotyczy to oszczędnego gospodarowania surowcami na wszystkich etapach powstawania i również późniejszej eksploatacji budynku.

Przy wznoszeniu takiej budowli powinno się używać głównie surowców naturalnych, a wykorzystywane materiały winny być produkowane przy zużyciu możliwie jak najmniejszej ilości energii i generowaniu niewielkiej ilości szkodliwych odpadów.

Ekologiczne budynki https://jw-a.pl/ oddane do użytku cechują się energooszczędnością, dźwiękoszczelnością i ognioodpornością. Natomiast w razie konieczności rozbiórki takiej budowli w przyszłości, wykorzystane uprzednio materiały powinny nadawać się do recyklingu.

Ekologiczne budownictwo – przykładowe rozwiązania

Rozwiązania, które wpisują się w założenia budownictwa ekologicznego przynoszą korzyści nie tylko środowisku, ale i mieszkańcom takiego domu, obniżając częściowo koszty utrzymania. 

Dla przykładu mogą to być:

  • montaż paneli fotowoltaicznych,
  • użycie energooszczędnych żarówek LED,
  • zastosowanie dużych przeszkleń w nasłonecznionych miejscach, co naturalnie doświetla (i ociepla) pomieszczenia przez większą część dnia,
  • wykorzystywanie zbiorników na deszczówkę, która doskonale nada się do nawadniania roślin ogrodowych.