Jakie rodzaje energii odnawialnej dają zielone certyfikaty?

Możesz kupić certyfikaty energii odnawialnej dla energii słonecznej, wiatrowej i wodnej. Certyfikaty te można nabyć w ramach małych projektów lub w ramach dużych projektów użyteczności publicznej. Niezależnie od skali projektu, certyfikaty reprezentują ilość zielonej energii wytworzonej przez dany projekt. Załóżmy, że kupujesz certyfikat słoneczny z dużego projektu słonecznego. Projekt ten może generować setki tysięcy kilowatogodzin energii słonecznej każdego dnia. Kupując certyfikat, obiecujesz, że będziesz mógł odebrać część tej energii, tak jakby była ona wytwarzana przez Twoją domową instalację solarną lub zespół paneli słonecznych.

Kiedy należy uzyskać Zielony Certyfikat?

Środowisko i rynek energii odnawialnej określają, kiedy jest najlepszy czas na uzyskanie zielonego certyfikatu. Wartość i dostępność zielonych certyfikatów będzie się zmieniać w czasie, a Ty możesz potrzebować, wybrać inną opcję w różnych momentach swojego życia.

Zielone certyfikaty są najbardziej wartościowe, gdy powstaje mniej odnawialnych źródeł energii. Może się to zdarzyć, gdy jest mniejsze wsparcie rządowe dla energii odnawialnej lub zmniejszenie dostępności kapitału na projekty związane z energią odnawialną.

Jak zdobyć zielony certyfikat?

Kiedy kupujesz zielony certyfikat, kupujesz prawo do żądania określonej ilości energii elektrycznej. Nie możesz przenieść tych certyfikatów na kogoś innego, ale możesz domagać się energii elektrycznej poprzez używanie mniejszej ilości energii elektrycznej z nieodnawialnych źródeł energii. Kupując zielony certyfikat, obiecujesz sobie prawo do odebrania określonej ilości energii elektrycznej z sieci. Ilość energii elektrycznej, której się domagasz, zależy od ilości energii elektrycznej wytworzonej przez źródło odnawialne, które wygenerowało Twój certyfikat.

Czy inwestycja w zielony certyfikat faktycznie się opłaca?

Zielone certyfikaty https://jw-a.pl/2019/06/co-to-sa-zielone-certyfikaty/ to świetny sposób na wsparcie sektora energii odnawialnej. Przy tak wielu różnych rodzajach energii odnawialnej dostępnych dzisiaj, konsumentom może być trudno podjąć świadomą decyzję o tym, jaki rodzaj energii jest dla nich odpowiedni.

Zielone certyfikaty to sposób na wspieranie energii odnawialnej bez konieczności wprowadzania skomplikowanych zmian w rachunkach za media lub podejmowania dodatkowego ryzyka finansowego. Zielone certyfikaty znane są również jako zielone etykiety lub certyfikaty energii odnawialnej (REC).

Certyfikaty te stanowią dowód, że określona ilość energii elektrycznej została wytworzona przez źródło odnawialne, takie jak energia słoneczna lub wiatrowa.

Chociaż nie są one bezpośrednio zbywalne jak akcje czy udziały, zielone certyfikaty stanowią dowód, że Ty lub ktoś inny zakupił zieloną energię w pewnym momencie w przeszłości i że Twój zakup pomógł wesprzeć przyszły rozwój tego konkretnego źródła energii odnawialnej.