Czym jest dropshipping?

Zakupy przez Internet zdominowały świat. Nie ma wygodniejszej opcji dokonywania zakupu niż przeglądanie dziesiątek ofert interesujących nas produktów na wygodnym fotelu w domowym zaciszu. Dziś wystarczy tylko smartfon z dostępem do Internetu, by mieć dostęp do produktów z całego świata. Bardzo prawdopodobne, że zdarzyło się Wam skorzystać z ofert dropshippingowych, nawet o tym nie wiedząc. Czym zatem jest dropshipping i na czym on polega?

Dropshipping — co to?

Dropshipping jest sposobem prowadzenia sprzedaży: https://sempai.pl/blog/dropshipping-co-to-jest-i-jak-zaczac/. Polega on na tym, że osoba wystawiająca aukcje internetowe nie posiada fizycznie oferowanych produktów. W momencie zakupu danego towaru przez klienta człowiek zajmujący się dropshippingiem zleca wysyłkę produktu hurtowni, która go oferuje, a ta dostarcza go bezpośrednio do klienta z pomocą firmy kurierskiej.

Jest to bardzo wygodny i opłacalny model biznesowy, albowiem nie wymaga od nas wynajmowania przestrzeni magazynowej, bo każdy z towarów zamawiany jest bezpośrednio w hurtowni, lub u konkretnego pośrednika. Zaoszczędzamy dzięki temu nie tylko pieniądze, ale i czas potrzebny na przyjmowanie towaru i jego pakowanie do wysyłki.

Nieco gorzej wygląda sprawa przyjmowania reklamacji i zwrotów zakupionych towarów. Osoba wystawiająca aukcje dropshippingowe musi wtedy przyjąć towar u siebie i szczegóły reklamacji uzgodnić z hurtownią, u której towar zamawiała. 

Dropshipping — korzyści

Dropshipping przynosi także korzyści samym klientom. Dzięki ludziom zajmującym się dropshippingiem zyskujemy dostęp do znacznie szerszej gamy produktów, bowiem nie mamy w zwyczaju przeglądania zagranicznych stron Internetowych, w poszukiwaniu Interesujących nas towarów, a działalność dropshippera dokładnie na tym polega.

Strony typu AliExpress posiadają w swojej ofercie masę produktów, które spełniłyby nasze oczekiwania, jednak często nie jesteśmy zaznajomieni z tą platformą, odrzuca nas działanie ich systemu i czujemy zwykłą obawę przed zamawianiem produktu z Chin, którego wysyłka może trwać nawet miesiąc, a płatność musimy uiścić z góry. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie skorzystanie z aukcji dropshippingowych, gdzie to sprzedawca zamawia towar zza granicy i to on bierze na siebie całą odpowiedzialność za jego zgodność z opisem i ewentualne problemy z dostawą towaru na nasz adres.

Dropshipping — czy warto się tym zająć?

Jeśli jesteś osobą biegle poruszająca się w Internecie i potrafisz wyszukiwać tanie oferty hurtowe oraz negocjować ich ceny, być może dropshipping jest właśnie dla Ciebie. 

Należy jednak mieć na uwadzę, że do prowadzenia sprzedaży w Internecie wymagane będzie otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Ten fakt wiąże się z konkretnymi opłatami, które musimy uiszczać bez względu na to, czy nasza działalność przyniosła w danym miesiącu jakikolwiek zysk. Istnieją jednak ulgi, ułatwiające start młodym przedsiębiorcom, dlatego przez pierwsze miesiące będziemy zwolnieni z większości opłat i zyskamy trochę czasu na rozkręcenie naszego biznesu.