Jeśli jesteś zatrudniony na posadzie czy to w państwowej instytucji, czy też u prywatnego pracodawcy od pewnego czasu, a dokładnie od lipca 2019 roku pojawiła się nowa forma oszczędzania pieniędzy. Są to Pracownicze Plany Kapitałowe w skrócie zwane PPK.
Co to są Pracownicze Plany Kapitałowe?
Jak już wspomniałem powyżej jest to pewna forma oszczędzania pieniędzy na przyszłą emeryturę. Pracownik ze swojej pensji ma pobieraną kwotę 2% brutto i jest to składka obowiązkowa, każda osoba zatrudniona może wyrazić chęć odprowadzania do PPK wyższej oczywiście składki, natomiast pracodawca jest zobowiązany do dopłacania 1,5% wynagrodzenia brutto i jest to składka podstawowa, którą pracodawca może podnieść nawet do 2,5% wynagrodzenia brutto. Podsumowując pracownik ze swojej pensji oddaje 2%, natomiast zakład pracy dokłada ekstra minimum 1,5%. Oprócz tych pieniędzy każdy pracownik, który zapisze się do Pracowniczych Planów Kapitałowych, a przynależność do nich jest całkowicie dobrowolna otrzymuje jeszcze pewne benefity od państwa (https://www.pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/podatki-pracownicze-doradztwo-hr/pracownicze-plany-kapitalowe.html). Są nimi tak zwana jednorazowa dopłata powitalna w wysokości 250 złotych, która przysługuje po 3 miesiącach odprowadzania składek, a także dopłata roczna, która wynosi 240 złotych.
Czy warto zapisać się do PPK?
Uważam, że warto ponieważ mamy szansę na zaoszczędzenie sporej nawet kwoty; te 2% brutto z naszego wynagrodzenia, które jest potrącane z pensji każdego miesiąca to nie jest kwota jakoś specjalnie obciążająca, poza tym dochodzą jeszcze dopłaty od pracodawcy i państwa. Także po 10 lub 20 latach, w zależności ile nam zostało lat pracy można uzbierać całkiem pokaźną kwotę.
Duża zaletą oszczędzania w PPK jest możliwość wypłaty środków w każdym właściwie momencie, chociaż jeśli wypłacimy je przed 60-tym rokiem życia musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Nie otrzymamy wtedy pieniędzy, które dopłaciło państwo, gdyż ideą tej formy gromadzenia środków jest to, aby zbierane one były do 60 roku życia. Jeśli chcemy wypłacić wcześniej pieniądze, wkład pracodawcy zostanie pomniejszony o 30%, ale tych pieniędzy nie tracimy tylko przechodzą one na nasza konto w ZUS-ie. Istotną również sprawą jest to, że środki uzbierane w PPK są dziedziczone.