KILKA SŁÓW O SPRZEDAŻY ZA GRANICĘ

Coraz częściej sprzedając swoje produkty wychodzimy poza rynek lokalny, poza rynek kraju, w którym mamy zarejestrowaną firmę. Często też jest tak, że swoją firmę zakładamy za granicą z uwagi na korzystniejsze ulgi podatkowe lub przyjaźniejsze formy rozliczania. Sam znam wiele osób, które zdecydowały się przenieść swój biznes do Wielkiej Brytanii mimo tego, że ich klientami są osoby mieszkające w Polsce. Nie ma się czemu dziwić. W UK kwota zwolniona z podatku to ponad 55.000 zł i co roku rośnie, a w Polsce marne 3000 zł z groszami. Jest więc o co sie bić. Jest jednak coś za coś. Sprzedaż za granicę wiąże się z dodatkowymi obowiązkami w zakresie podatków, szczególnie podatku VAT.

UWAŻAJ NA PODATKI

Pewnie gdzieś tam słyszałaś o VAT, o produktach elektronicznych, o obciążeniu odwrotnym, o podatku u źródła, VAT MOSS. Pewnie wiele o tym słyszała twoja księgowa. Ale czy na pewno wiesz „z czym to się je” i czy na pewno wie o tym twoja księgowa? Czy wie jakie deklaracje i gdzie należy złożyć?  Gdzie i kiedy można się zarejestrować do VAT MOSS? Gdzie i kiedy należy składać deklaracje na podatek u źródła? Myślę, że nie wszystkie księgowe, szczególnie z małych biur rachunkowych, mają tę wiedzę. A odpowiedzialność koniec z końców i tak spoczywa na Tobie. Pewnie myślisz, że to biuro rachunkowe odpowiada za wszystkie błędy i niedociągnięcia. Nic bardziej mylnego. Przeczytaj sobie swoją umowę z biurem (jeśli taką masz) i obejrzyj sobie ich polisę OC. W większości wypadków niemile się rozczarujesz.

SPRAWDZAJ SWOJĄ KSIĘGOWĄ

By jednak sprawdzać czy kontrolować, trzeba mieć jakąś wiedzę w temacie. Inaczej sprawdzanie to chodzenie po omacku, na oślep. Eksport usług lub towarów rodzi różne obowiązki. Inaczej wygląda gdy sprzedajemy w kraju, inaczej gdy do UE, a jeszcze inaczej gdy sprzedajemy poza UE np. do USA, Kanady itp. Czasami są to niuanse o których jednak musimy wiedzieć by nie podpaść fiskusowi, szczególnie temu polskiemu (bo w UK jest bardziej przyjaźnie). Żaden fiskus nie lubi jak nie dostaje „swoich” pieniędzy na czas. Trzeba też pamiętać, że w Polsce niezłożenie deklaracji w terminie jest gorszym przewinieniem niż zapłata podatku z opóźnieniem, a kary też są bardzie dotkliwe.

UWAŻAJ NA DEKLARACJE

Polski system podatkowy, jest tak zawiły i opisany w tylu ustawach, że trudno się połapać jakie podatki i kiedy mamy płacić. A szczególnie jest to porąbane przy eksporcie. Tu deklaracji i podatków jest cały wór. Na każdą okoliczność co innego. I jak się z tym połapać?

MASTER CLASS „JAK ROZLICZYĆ SPRZEDAŻ ZA GRANICĘ”

Już w następnym tygodniu rusza MasterClass „Jak rozliczyć sprzedaż za granicę”. Znajdziesz tam pełną wiedzę, jak się poruszać w tym zawiłym temacie. Na co zwrócić uwagę masz Ty i Twoja księgowa. Jakie podatki masz zapłacić i jakie deklaracje złożyć. Wszystko wyjaśnione do „bólu”, prosto i rzeczowo. Serdecznie zapraszam! Zapisy do  20-03-2017r (uwaga cena rośnie codziennie o 15 zł – im szybciej się zapiszesz tym lepiej) na:  http://oferty.kobietaifirma.pl/

 

Marek