NO WŁAŚNIE, DLACZEGO?

Większość z nas rozpoczynając swoją przygodę z biznesem robi to zakładając jednoosobową działalność gospodarczą i prowadzi ją z większym lub mniejszym sukcesem.  Założenie takiej działalności jest w miarę proste. W miarę proste jest również prowadzenie ksiąg podatkowych. Dodatkowym argumentem jest możliwość skorzystania przez pierwsze dwa lata z obniżonych składek ZUS.

Jednak po dwóch latach korzystania z obniżonego ZUS-u, przychodzi czas płacenia normalnych składek, które są ok. 2,5 razy wyższe. Zamiast jakiś 500 zł zaczynamy płacić ok. 1300 zł i co roku jest coraz więcej. Dla wielu firm ta zmiana jest zabójcza. Wiele osób zamyka więc swoje firmy, gdyż nie jest w stanie udźwignąć tej daniny, no bo i po co się starać jak większość zarobionych pieniędzy zabiera państwo w postaci podatków i składek ZUS. Od tej daniny jest jednak ucieczka. Takim wyjściem jest przekształcenie swojej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

PROWADZENIE SWOJEJ FIRMY W POSTACI SPÓŁKI Z O.O. MA JEDNAK SWOJE ZALETY:

 1. Od 2017r. podatek dochodowy (CIT) będzie wynosił 15%;
 2. Rozdzielenie majątku prywatnego od majątku firmy – brak odpowiedzialności prywatnej za długi firmy: kredyt firmy to nie będzie twój kredyt;
 3. Spółka odpowiada za swoje długi tylko do wysokości kapitału;
 4. Możliwość uniknięcia płacenia składek ZUS;
 5. Większe możliwości optymalizacji podatkowej;
 6. Łatwiejsze ułożenie spraw biznesowych w firmie;
 7. Większy prestiż firmy na rynku.

I wiele innych.

DO WAD PROWADZENIA FIRMY W POSTACI SP. Z O.O. MOŻNA ZALICZYĆ:

 1. Konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych i związane z tym wyższe koszty ich prowadzenia przez biura rachunkowe;
 2. Większe sformalizowanie spraw w firmie, co niekiedy jest również zaletą;
 3. Wyższe koszty rejestracji spółki (notariusz, opłaty sądowe);
 4. Trudniejsza likwidacja spółki;
 5. Wypłata zysku spółki jest podwójnie opodatkowana – ale można tego uniknąć.

Ogólnie rzecz biorąc zalety prowadzenia firmy pod postacią spółki z o.o. przewyższają wady tego rozwiązania. I nie tylko chodzi o uniknięcie ZUS-u.

Na pewno nie zalecałbym zakładania spółki z o.o. osobom mającym pierwszy raz kontakt z prowadzeniem firmy. Dla takich osób lepszym rozwiązaniem jest popróbowanie swoich sił w jednoosobowej działalności gospodarczej, a następnie jak już okrzepną w biznesie przekształcenie swojej firmy w spółkę z o.o. Niemniej jednak, jeżeli chcemy naprawdę rozwijać swój biznes, to na dłuższą metę spółka z o.o. jest lepszym rozwiązaniem niż jednoosobowa działalność gospodarcza.

Pozdrawiam,

Marek