Coraz więcej osób zaczyna wkurzać nasz system podatkowy, a w szczególności comiesięczny haracz płacony dla ZUS. Nieważne, czy się ma dochody czy nie, trzeba płacić. Państwo bardziej dba o pracowników zatrudnionych na etacie niż o właścicieli małych firm, którzy dają im pracę. Efekt jest taki, że po pierwszym roku działalności większość małych firm upada. Niektórzy właściciele wracają na etat, inni idą na państwowy garnuszek, zasilając rzeszę bezrobotnych. I gdzie tu logika? Gdzie ta pomoc i zachęta do prowadzenia biznesu?

Dodatkowo polskie przepisy podatkowe są tak zagmatwane, że coraz trudniej się w nich połapać specjalistom, a co dopiero właścicielom małych firm. Dochodzi do tego opresyjny aparat skarbowy nastawiony na szukanie wpływów do budżetu i karanie zamiast pomaganie i wspieranie. Od komuny nic tam się nie zmieniło. Dalej, każdy kto prowadzi firmę, to potencjalny złodziej i przestępca.

Czy można coś z tym zrobić?

Okazuje się, że można – założyć spółkę LTD w Wielkiej Brytanii!

Biznes on-line

Jeżeli prowadzisz biznes on-line  i sprzedajesz tylko usługi niematerialne (konsultacje, szkolenia itp. ) to możesz uciec od polskiego fiskusa i prowadzić swój biznes w Wielkiej Brytanii (UK).  Nic nie stoi na przeszkodzie. Nawet jak mieszkasz w Polsce. To się po prostu opłaca. I wiele osób tak robi. Wiele osób zamyka swoje polskie firmy i przenosi swoją aktywność biznesową do UK. Teraz w dobie Internetu to żaden problem. Wszystko da się załatwić on-line i przez telefon.

Korzyści przeniesienia firmy do UK

Najważniejszą korzyścią jest wysoka kwota zwolniona od podatku 11.000 funtów (ok. 55.000zł). Dodatkowo  można po 10 latach uzyskać angielską emeryturę ok. 50 funtów tygodniowo, czyli więcej niż po kilkudziesięciu latach prowadzenia firmy w Polsce. Niemniej ważny jest dużo prostszy sposób rozliczania się z brytyjskim fiskusem. Nie ma tylu ograniczeń związanych z rozliczaniem kosztów, co w Polsce. Wszystko jest proste i zrozumiałe. Mało tego, gdy zdarzy ci się kontrola fiskusa, to zamiast szukania możliwości ukarania cię, brytyjski fiskus grzecznie pomoże ci wyprostować pomyłki i najwyżej poprosi o nie powielanie błędów w przyszłości. Istny Wersal. A u nas? No cóż… nie jest aż tak miło…

Kiedy nie warto przenosić firmy do UK?

Po pierwsze, nie warto, gdy osiągasz wysokie dochody. W UK podatki dla lepiej zarabiających sięgają 50% (przy ponad 150.000 funtów dochodu). Nie warto też, gdy nasza działalność prowadzona jest fizycznie w Polsce (mamy  fabrykę, sklep stacjonarny, kawiarnię itp.), gdyż wtedy musimy założyć oddział naszej firmy w Polsce, a on podlega prawu polskiemu. Oczywiście i w takich przypadkach można zaoszczędzić, ale wymaga to więcej zachodu.

Zastanawiam się, czy chciałybyście się więcej na ten temat dowiedzieć? Może moglibyśmy nawet utworzyć grupę mastermindową skoncentrowaną wokół tego tematu! Czekam na Wasze sugestie!

Powodzenia,

Marek


inspirujace-kobiety-biznesu-7