Kiedy po długich namyslach i rozważaniach za i przeciw  zdecydujesz się rozpocząć swoją przygodę z biznesem, przychodzi czas na zastanowienie się w jakiej formie sformalizować swoją decyzję. To dosyć trudny wybór, zwłaszcza dla kogoś, który pierwszy raz rozpoczyna działalność biznesową. Myślę, że i dla Ciebie jak i dla innych będzie to jakby skok na głęboką wodę. Ta decyzja rodzi wiele wątpliwości i stawia wiele pytań:

  1. Czy poradzę sobie z wszystkimi zawilosciami podatkowymi,
  2. Czy starczy mi zapału by osiągnąć sukces,
  3. Czy wystarczy mi pieniędzy na prowadzenie biznesu do czasu, aż zacznę zarabiać,
  4. Czy klienci będą kupować moje produkty,
  5. Czy w ogóle znajdę klientów na moje produkty

I wiele, wiele innych pytań.

Nie sposób  na nie odpowiedzieć. Zawsze zostają jakieś wątpliwości. Ale OK te wątpliwości są nieodłączną  częścią prowadzenia firmy. I pewnie dobrze, bo zmuszają nas do ciągłego doskonalenia i podnoszenia naszych umiejętności.

Wróćmy jednak do meritum. Masz więc pomysł i chcesz się popróbować na rynku.

CZY JEST JAKAŚ ALTERNATYWA POZA ZAKŁADANİEM WŁASNEJ FİRMY?

Jest kilka sposobów.  Nie wszystkie są fajne i czasami są trochę naciągane. Wiele osób szczególnie oferujących usługi próbuje swoich sił działając na zasadzie umowy zlecenia lub o dzieło, trzeba jednak  się liczyć z tym, że nie każdy klient ma ochotę brać na siebie rozliczenia podatkowe takich umów i woli pracować z firmami. W ten sposób sami sobie ograniczamy rynek. Nie chcę tu wspominać o innych problemach, w tym podatkowych, które się mogą tu pojawić.

Część osób próbuje sprzedawać swoje produkty prywatnie np. Na Allegro, ale fiskus nie śpi i może się to skończyć nieprzyjemnie..Więc co zrobić  by było w porządku i by fiskus się nie przyczepił? Jednym z takich wyjść jest skorzystanie z inkubatora przedsiębiorczości.

INKUBATOR PRZEDSİĘBİORCZOŚCİ

Inkubatory przedsiębiorczości powstały, by pomóc osobom z fajnymi pomysłami,  szczególnie innowacyjnymi, w wystartowaniu na rynku. Takich inkubatora jest w Polsce sporo. Przeważnie są to fundacje, które użyczają swoich zasobów  osobom chcącym popróbować się na rynku. Oczywiście  nie robią tego za darmo. Opłata za korzystanie waha się od 250zł do 500zł miesięcznie. Jest to kwota porównywalna z wysokością  składek na ZUS, dla nowych firm. Ryzyko działalności w inkubatorze jest mniejsze, ale biurokracji jest więcej.

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

W działalności gospodarczej jesteś całkowicie na swoim. Możesz układać swój biznes jak chcesz nikt ci nie mówi, że nie możesz czegoś  robić jak to bywa w inkubatorze.

Z drugiej strony, musisz wszystko sobie sama zorganizować. No i musisz wybrać sposób rozliczania i opodatkowania, który jest najlepszy dla Ciebie.

Masz do wyboru:

  1. Opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli prowadzenie książki przychodów i rozchodów,
  2. Podatek zryczałtowany i prowadzenie ewidencji przychodów.

Każdy z nich ma swoje wady i zalety. W zależności od tego czym będzie się zajmować twoja firma musisz dokonać wyboru, który pozwoli Ci na płacenie niższych  podatków i prostszy sposób rozliczenia. Wybór ten jest również  istotny z uwagi na koszty obsługi księgowej,  która przy ewidencji przychodów  możemy w zasadzie prowadzić sami, zaoszczędzajac na księgowej.

BARIERA WEJŚCIA NA RYNEK

Jedną z największych przeszkód w rozpoczęciu  własnej działalności oprócz niewiary w powodzenie własnego pomysłu jest bariera wejścia na rynek. Tą barierą są wydatki na założenie, utrzymanie i rozwój firmy, które musisz ponosić aż do czasu gdy Twój biznes zacznie przynosić  wystarczający dochód, by pokryć bieżące wydatki. Ten okres może być dłuższy lub krótszy w zależności od tego czy dobrze stargetowalismy naszych klientów i czy nas produkt, jest rzeczywiście tym , produktem, którego potrzebuje nasz klient.

Barierę wejścia podwyższa także konieczność poniesienia nakładów inwestycyjnych na  zakup urządzeń, maszyn i wyposażenia – szczególnie przy działalności produkcyjnej.

Na ogół jednak  ta bariera nie jest zbyt wysoka, szczególnie gdy prowadzimy  działalność w domu i sami potrafimy poprowadzić swoją księgowość, która tak na prawdę nie jest bardzo trudna.

Jeżeli więc masz fajny pomysł i dużo zapału, możesz skorzystać  z inkubatora  przedsiębiorczości lub założyć swoją firmę.  Wszystko  zależy na ile czujesz sięna siłach by wystartować sama od razu, czy też na początku  potrzebujesz  takiego wsparcia.

Marek