W Sheryl zakochałam się jakieś 5 lat temu, kiedy to jedna z moich koleżanek, z którą występowałam na konferncji „Przedsiębiorcza Kobieta”we Wrocławiu, prowadziła na jej temat prelekcję. Konferencji tej nigdy nie zapomnę – nie tylko ze względu na Sheryl, ale także dlatego, że z podekscytowania koleżanka zapomniała dokończyć przegotowań na konferencję i wystąpiła w górze od pidżamy. J Niemniej jednak był to inspirujący, pełen śmiechu czas, który zmienił bardzo mocno moje postrzeganie siebie w biznesie. Ostatnio o Sheryl mówiła też w swoim podcaście Santi z Zarabiaj jako bloger i z przyjemnością słuchałam tego, jak ona rozmie przesłanie Sheryl.

Ograniczenia są w Twojej głowie

Sheryl Sandberg jest jedną z tych kobiet, które swoją postawą udowadniają, że ograniczenia są w naszej głowie i tylko my możemy sobie z nimi poradzić. Niestety, proces socjalizacji nam w tym nie pomaga, bo jako dziewczynki jesteśmy uczone od małego, że mamy być grzeczne, posłuszne i miłe. Nie mamy się rządzić, ale raczej znać swoje miejsce. Ciągle słysząc to od otoczenia, zaczynamy wierzyć, że to prawda i kiedy rozpoczynamy dorosłe życie, staramy się bardziej dostosować do otoczenia niż się wyróżnić, bo nie wypada. Serio?

3 ważne zasady dla Ciebie od Sheryl

Sheryl mówi właśnie dziś, właśnie do Ciebie, że nie jesteś zdeterminowana przez to, co próbuje Ci wmówić społeczeństwo. Masz prawo żyć na własnych warunkach! Dbaj o siebie! Oto trzy zasady, którymi się dzieli z nami Sheryl Sandberg:

  1. Siadaj przy stole
  2. Niech Twój partner będzie prawdziwym partnerem
  3. Nie odchodź, zanim nie odejdziesz

Co one właściwie znaczą dla nas, kobiet, które zdecydowały się działać i odnosić prawdziwe sukcesy w biznesie?

Siadaj przy stole

Znaczy to tyle, co nie bój się usiąść do stolu negocjacyjnego. Sheryl zauważyła, że wiele z nas akceptuje warunki, jakie są nam oferowane bez negocjowania ich. Nie siadamy do stołu, nie negocjujemy z obawy, że zostanie to odebrane jako niegrzeczne, niemiłe, zbyt agresywne. Z uwagi na to, że boimy się, że możemy stracić to, co już mamy. To błąd, bo nie dostajemy tego, czego naprawdę potrzebujemy. A jak jest u Ciebie? Czy siadasz do stołu? Czy boisz się podważyć warunki? Wyjść przed szereg? Czy wolisz, by samo się działo, układało, a potem cierpisz, bo nie jest tak, jak planowałaś, chciałaś, pragnęłaś? Dbaj o siebie, odnoś się do siebie z miłością i troską. Twoje potrzeby, wymagania, warunki są ważne i masz prawo je stawiać. Zasługujesz na najlepszą opcję!

Niech Twój partner będzie prawdziwym partnerem

To ważne, abyś miała przy swoim boku kogoś, kto naprawdę Cię wspiera, na kogo możesz liczyć, kto rozumie, że Twój sukces wymaga pracy, poświęceń i umie włączyć się do gry, przejmując część spraw, którymi nie możesz się zająć. To bardzo istotne, by Twój mężczyzna to rozumiał! Jak to zrobić? Myślę, że sekretem jest dawanie tego samego, czego Ty oczekujesz od swojego partnera, a zatem wzajemność w tym wsparciu. Ponadto niezwykle ważna jest tu wdzięczność, docenianie. Jeśli będziesz miała postawę roszczeniową wobec swego partnera, to się po prostu nie uda. Buduj na wdzięczności, otwartości i miłości, a także na poczuciu wspólnego celu, świadomości wspólnej wizji. To naprawdę łączy i przynosi owoce! Dzięki temu tworzysz miejsce na swój sukces i otrzymujesz wsparcie, którego potrzebujesz! Czy Twój partner jest prawdziwym partnerem? Czy Cię wspiera? Czy Ty wspierasz jego? Czy jesteś mu wdzięczna? Czy masz tylko oczekiwania? Czy rozmawiasz z nim o swoich planach i o tym, co jest dla Ciebie ważne? Czy macie wspólny cel i inspirującą wizję?

Nie odchodź, zanim nie odejdziesz

Wiele z nas wycofuje się i nie korzysta z szans z uwagi na różnorodne plany, które mają się zadziać w jakieś mgliście określonej przyszłości. Klasycznym przykładem jest tu posiadanie dzieci, o którym wspomina sama Sheryl. Nie przyjmujemy awansu, bo chcemy mieć dziecko i boimy się, że praca nas pochłonie tak bardzo, że nie będziemy mieć dla niego czasu – to nic, że nie mamy jeszcze nawet męża czy chłopaka, z którym planujemy to dziecko mieć. Odchodzimy zawczasu, by stworzyć bezpieczną przyszłość – ale czy to na pewno życie, jakim pragniemy żyć? Może warto pozwolić sobie na korzystanie z szans i niczego nie żałować. Badania pokazują, że ludzie starsi, a zatem życiowo mądrzy, bo doświadczeni, żałują bardziej tego, na co się nie odważyli niż tego, na co się odważyli. Warto zatem pozwolić sobie eksperymentować, próbować i rozkoszować się tym, co jest -bez nadmiernego limitowania siebie. Biznes, który tworzysz, ma być przecież także zabawą i przyjemnością, ma wypływać z tego, co daje Ci autentyczną radość. Nie przejmuj się zatem za bardzo tym, że nie wszystko idzie zgodnie z planem. Bądź otwara i gotowa, bo wtedy dostrzeżesz wspaniałe możliwości. Daj sobie szanse i nie odchodź, zanim to naprawdę nastąpi. A nawet kiedy to nastąpi, wierz mi, będziesz bardziej gotowa!

Żyj na własnych warunkach

Sheryl Sandberg mówi mi zatem: „Aga, działaj i doświadczaj, nie wycofuj się, bądź odważna, bo życie przed Tobą, ale pozwól mu rozkwitnąć! Dostrzegaj możliwości poza schematami, które możesz pokonać! Think out of the box!” A co Sheryl mówi Tobie? Jaką lekcję bierzesz dla siebie od tej inspirującej kobiety, która osiągnęła niesamowity sukces, bo sobie na niego pozwoliła! Jesteś wspaniała, pełna możliwości, które czekają na zielone światło, ale piłka jest po Twojej stronie. Odważysz włączyć się do gry o życie na własnych warunkach? Myślę, że warto! Ja podjęłam piłkę – gram i daje mi to przede wszystkim wiele radości! Spróbujesz?

Powodzenia,

Aga