Dziś bardzo konkretnie, bo zaczynamy działać! Nie tracimy już czasu na sentymenty – wszystko dograne, sprawdzone, przećwiczone i hop na głęboką wodę! Zakładamy firmę – na spokojnie, bez ryzyka, że po tygodniu otrzymamy list od fiskusa lub innego urzędu, w którym będą nas wzywać do czegoś, o czym nie miałyśmy pojęcia i nikt o tym nie wspomniał!

O czym powinnaś wiedzieć, zanim założysz firmę?

Na forach internetowych często przewijają się dyskusje jak sobie z tym poradzić. Padają propozycje od zarabiania na „czarno” poprzez umowy o dzieło i zlecenia i inne akrobacje mające na celu uniknięcie prowadzenia ksiąg podatkowych, płacenia ZUS’u i podatków i innych kłopotliwych rzeczy. Jest tylko jeden szkopuł nie wszystko jest dobre dla wszystkich. Każdy rodzaj zarabiania ma swoją specyfikę i proste kopiowanie rozwiązań często kończy się tragicznie. Fiskus jest w takich sytuacjach nieubłagany. Tak naprawdę planując prowadzenie biznesu w sposób ciągły nie da się na dłuższą metę prowadzić go bez założenia firmy. Zanim przystąpisz do rejestracji, przemyśl sobie następujące kwestie: 1. Wybór formy działalności spośród: a) Jednoosobowej działalności gospodarczej; b) Spółki osobowej (gdy zakładamy biznes z 2 lub więcej osobami); c) Spółki z o.o. lub spółki akcyjnej (gdy przewidujemy większą skalę działalności lub ryzyko jej prowadzenia jej wyższe). 2. Wybór formy opodatkowania: a) Opodatkowanie na zasadach ogólnych; b) Podatek liniowy; c) Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych; d) Karta podatkowa. 3. Wybór czy chce się być płatnikiem VAT (przy niektórych typach działalności obligatoryjnie jesteśmy VAT-owcami np. doradztwo). 4. Wybór rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych. 5. ZUS – czy chcemy skorzystać z preferencyjnych składek. 6. Wybór siedziby firmy (czynsz, media, podatek od nieruchomości). 7. Wybór banku prowadzącego rachunek firmowy. Trochę się tego uzbierało, ale lepiej być świadomym tych wszystkich spraw niż potem żałować, że się nie wiedziało i ponosić tego konsekwencje. W kolejnych artykułach bardziej szczegółowo opiszę poszczególne elementy tego procesu, byś wiedziała, czym się kierować przy wyborze poszczególnych opcji.

Zakładamy firmę – krok po kroku

Uff… trochę trzeba było poanalizować, pomyśleć, a teraz czas na działanie! Rejestrujemy! No dobra, to też jest dość żmudna czynność, bo wymaga albo wizyty w kilku urzędach, co oznacza: czekanie, wypełnianie sterty dokumentów i znowu czekania, a więc uruchomienia Twoich pokładów cierpliwości. Staraj się w pozytywnym nastroju i z uśmiechem wkroczyć do następujących instytucji: 1. Urząd Statystyczny – tu dostaniesz Regon; 2. Bank – założysz konto; 3. Urząd Skarbowy – dostaniesz NIP, VAT; 4. ZUS – zgłosisz się do ubezpieczenia społecznego; 5. Urząd Miasta/Gminy  – zapłacisz podatek od nieruchomości; Jest też bardziej optymistyczna wersja. W przypadku skorzystania z instytucji „jednego okienka” niektóre wizyty nam odpadają. Odpada również wypełnianie części dokumentów (dane wprowadza się on-line). Nie mniej jednak ilość dokumentów do wypełnienia jest imponująca w porównaniu z innymi krajami. Także powodzenia!

Trzy razy pomyśl, potem zrób

Przy zakładaniu firmy należy dołożyć szczególnej staranności i głęboko się zastanowić przy dokonywaniu wyboru formy działalności i formy opodatkowania, gdyż skutki tych decyzji mogą być długotrwałe i mieć wpływ na rentowność firmy oraz łatwość rozliczeń z fiskusem. Jeśli zatem nie czujesz się jeszcze na siłach, by samodzielnie podjąć decyzje w tych kwestiach, to zapraszam na konsultacje, na których pomogę ci wybrać optymalny dla Ciebie rodzaj firmy i opodatkowania oraz powiem Ci, jak założyć firmę, która jest dopasowana do Twoich potrzeb. To naprawdę ważna decyzja, którą trzeba podjąć bardzo świadomie!

Powodzenia,

Marek